התנדבות בישראל - רוצים להתנדב בזמנכם הפנוי? מאיפה להתחיל? Time2be.co.il
logo
דף הבית > העשרה > התנדבות

על התנדבות כבר חשבתם?!

אחת האפשרויות שעומדת בפנינו בנוסף לפיתוח אין ספור תחביבים, היא גם האפשרות להתנדב. בישראל קיימים ארגונים ועמותות רבים, אשר מפעילים תוכניות ופעילויות לסוגים רבים של אוכלוסיות, באמצעות מתנדבים רחבי לב, אשר מקדישים מזמנם ומתשומת ליבם, ונותנים מכל הלב, כדי לתמוך ברעיון מסוים, בנושא מסוים. זה יכול להיות עזרה לילדים, עזרה לקשישים, עמותות שמסייעות לבעלי חיים, ארגונים שמחלקים אוכל ושתייה בחיילים, יש בשפע..

האפשרות לצאת מעצמנו ולעשות למען הסביבה, הקהילה, בתחום שקרוב לליבנו ושאכפת לנו ממנו, יכולה להעצים אותנו, ללמד אותנו, להפוך אותנו לאנשים טובים יותר ועל הדרך גם לשים בפרופורציה את החיים האישיים שלנו. אז מה התחומים העיקריים שתוכלו למצוא בהם עמותות וארגונים להתנדב בהם?

תחומים ורעיונות להתנדב בהם

באתר של עמותת "רוח טובה" יש אפשרות לסנן לפי סוגי התנדבות ולפי אזור. לא רק זה, הוא מאפשר לכם לבחור כמה ימים אתה רוצה או יכול להתנדב.

לא בא לכם להתנייד? אתם יכולים לבחור עזרה מהבית, במחשבים למשל.
יש לכם ידים טובות? יכולים לשפץ.

הנה חלק מהאפשרויות שיש לכם להתנדב:

עזרה לחיילים – עמותת "אח גדול למען חיילים בודדים",  קרן לב"י , עמותת "בית חם לכל חיילוהאגודה למען החייל הם רק חלק מהאפשרויות להתנדבות במגוון תחומים על מנת לתת יד לחיילים שלנו. זה יכול להיות באמצעות הגשת שתייה ואוכל במוקדים ברחבי הארץ, ליווי חיילים בודדים בדירות ובחגים, עזרה לחיילים שמאושפזים בבתי חולים, ועוד.

Time2be.co.il - התנדבות לחיילים

עזרה לילדים – ישראל ללא ספק שמה את הילדים במעלה סדר העדיפויות מבחינת ארגונים ועמותות רווחה שנועדו לסייע להם. אם אתם רוצים לעזור לילדים במסגרת התנדבותית כלשהי, יש לכם שפע לבחור ממנו: ילדים בסיכון, ילדים מאושפזים, ילדים עם צרכים מיוחדים, עולים חדשים, עזרה לילדים בתחומי הלימוד של בית הספר, הנחיית חוגים בהתנדבות לילדים, ועוד.. רק תבחרו!

למשל עמותת שמחה לילד שמלווה ילדים חולים ואת המשפחה במהלך האישפוז והשיקום.
העמותה עם השם המיוחד "דובוני החלמה" שנוסדה ע"י אילנה קונסטנטינובסקי בעקבות מקרה אישי שלה, תומכת בילידם חולי סרטן אבל גם בנפגעי טראומות ונסיבות אחרות.
אם תרצו לעזור לנוער בסיכון, תוכלו להתנדב בעמותת גשר אל הנוער המדהימה.
עמותת אלוט ועמותת מעשים טובים בישראל פועלות למען ילדים עם אוטיזם, שיתוק מוחין, תסמונת דאון ועוד.

עזרה לקשישים – אחת האוכלוסיות שללא ספק תמיד שמחה לקבל יד מושטת ולב רחב, היא אוכלוסיית הקשישים בישראל. מסתבר שקשישים רבים חיים בגפם, לא תמיד מצבם הבריאותי מאפשר להם חיים קלים, וכאן אנחנו בהחלט יכולים לעזור. זה יכול להיות עזרה פיזית בבית, עם ניקיון והכנת אוכל, זה יכול להיות עזרה חברתית, של בילוי עם הקשיש והיותנו אוזן קשבת, או גם פשוט להיות יחד.
תוכלו למשל להתנדב דרך עמותת iSavta .
תוכלו גם למצוא אפשרויות בעמותת מעשים טובים ובאתר רוח טובה.

Time2be.co.il - התנדבות עזרה לקשישים

עזרה לבעלי חיים – "הרצליה אוהבת חיות" – כמעט בכל יישוב תוכלו למצוא עמותה עם שם היישוב שלכם, אשר מסייעת לבעלי חיים נטושים או עזובים. צער בעלי חיים וארגונים נוספים, ישמחו לקבל עזרה בהתנדבות עם טיפול בבעלי חיים, יציאה איתם לטיולים, אימוץ זמני כמשפחה אומנה לכלב או חתול שנאסף, ומחכה לבית חם ואוהב. האפשרויות רבות. אם אתם אוהבים בעלי חיים, זו בהחלט אפשרות נהדרת!
יש המון אפשרויות ומקומות להתנדב – למשל עמות חבר לאימוץ והתנדבות עם כלבים.

באתר המכירות של All4Pet תוכלו למצוא הפניה להתנדבות עם בעלי חיים.
עמותת SOS הוותיקה מסייעת לחתולים וכלבים חסרי בית למצוא בית חם.

Time2be.co.il - התנדבות עם חיות

כל אלו רק חלק קטן מהאפשרויות לתרום ולפתוח את ליבכם.
אפשר גם לקחת את זה צעד אחד קדימה ולשלב את היכולת המקצועית שלכם בעזרה לארגון כלשהו בתחום ההתמחות שלכם. אם לדוגמא אתם עורכי דין שמחפשים לתרום לקהילה, או מטפלים מכל סוג שהוא, מורים, ואפילו עובדי הייטק, לכל אחד מהתחומים האלו יש המון מה לתרום בכל המסגרות.
יש כל מיני ארגונים שמרכזים אנשי מקצוע בתחומים שונים כמו נגרות, צבע, אינסטלציה וכו, ומספקים שירותים בחינם לאנשים קשי יום. גם אתה רק נגר חובב שרוצה לעשות טוב ולתרום מזמנך ומטוב ליבך, רק תרימו טלפון ותקבלו את כל המידע. לשמחתנו גוגל מספקת לנו את כל המידע על המסגרות שניתן להתנדב בהן בתחומים מסוימים, קרוב לביתנו. בדיקה קצרה תעלה בפניכם המון רעיונות!

הכירו את עמותת "הקבוצה- תורמים שקוף".

עמותת "הקבוצה – תורמים שקוף" פעילה כבר 4 שנים, משנת 2017, כולה על טהרת מתנדבים. העמותה עובדת בשיתוף עם עובדים סוציאלים לאיתור מקרים של משפחות / אנשים נזקקים שזקוקים לסיוע נקודתי וחד פעמי (כגון משקפיים לילדה במשפחה מעוטת יכולת. גשר לשיניים. מקרר שהתקלקל , ארון בגדים שנשבר וכו…).

הקבוצה מעלה את המקרים לאתר. ואנשים/ גופים/ ארגונים תורמים נקודתית לאותו מקרה.

כיום יש 3,477 מתנדבים בקבוצה (נכון לנובמבר 2021). הקבוצה הצליחה עד לגייס סכום מדהים של למעלה מ -4.2 מיליון ש"ח, שיועדו נקודתית למקרי סעד וסיוע שהועלו על ידי יותר מ-40 מחלקות רווחה ברחבי הארץ, והצליחה לסייע עד היום ללמעלה מ-1,600 משפחות !

אם תרצו להצטרף לעשייה המבורכת – זה הלינק לאתר שלהם:  הקבוצה – תורמים שקוף.

תוכלו להצטרף ולעקוב אחרי הפעילות שלהם גם בדף הפייסבוק שלהם.

לצאת מחוץ לעצמנו

מי שמתנדב כבר יודע, אבל בואו נגלה את הסוד הזה גם למי שרק עכשיו נחשף לעולם של ההתנדבות והעשייה למען. כאשר אנחנו בוחרים לקחת על עצמנו מחויבות אישית (זוכרים שפעם לימדו אותנו בבית הספר את המושג הזה?), שאין לנו גמול חומרי כלשהו ממנה, או אינטרס כלשהו להשיג, זה מאפשר לנו לצאת מעצמנו, להרחיב אופקים, לקבל פרספקטיבות חדשות, ובעיקר, תחושת סיפוק אדירה של עשייה מבלי מה, נתינה שלמה. הנתינה לצורך רעיון כלשהו, עמותה כלשהי, תחום שקרוב לליבנו, בסופו של יום, עושה לנו טוב על הלב, וזה כמובן מעבר לכל הטוב שעשינו במקום שבחרנו להתנדב בו. אני מכיר אנשים שמתנדבים באופן קבוע כבר שנים בכל מיני מסגרות, במחויבות, בדבקות, והם ממש דוגמא ללב רחב ועשייה שלמה.

עשייה זוגית או משפחתית

אחד היתרונות של התנדבות על פני תחביבים אחרים, היא שבמקרים רבים נוכל לעשות אותה ביחד עם הילדים שלנו או עם בן / בת הזוג שלנו. דמיינו לעצמכם שאתם הולכים לעזור לילדים בסיכון ביחד עם הילדים שלכם, ומאפשרים גם לילדים שלכם לתת, לצאת מעצמם, להיחשף לאוכלוסיות שהם לא מכירים, וללמוד על העולם ועל החיים? זה אדיר!

אתם יכולים לבחור בהתנדבות זוגית בבית של קשיש לדוגמא, או בעמותה שעוזרת לבעלי חיים, ולהפוך את זמן ההתנדבות לזמן משותף שלכם כזוג, מחוץ להקשרים הרגילים והידועים של החיים.

כל מה שנותר לכם לעשות הוא להחליט מה התחום שתרצו להתנדב בו ולפשפש במנוע החיפוש של גוגל מה האפשרויות בקרבת מגוריכם. אני בטוח שתמצאו את המסגרת המתאימה לכם, שתוכלו לתת, לתרום, לעשות ולהיות למען, וכך גם לתת לעצמכם.

קבוצות פייסבוק שקשורות להתנדבות

ישראל מדינה חמה. ואני לא מתכוון למזג אוויר. אנחנו עם שאוהב לתת ולעזור. ניתן לראות את זה לפי כמות הקבוצות שיש בפייסבוק בנושאי התנדבות. יש קבוצות עם אנשים בודדים בלבד – אבל זה רק מראה את הנכונות והרצון של האנשים לעזור לאחרים.

הקבוצה "התנדבות בישראל – חבר מביא חבר" מכילה 22,000 חברים ומציעה עזרה ופתרונות למגוון רחב של צרכים ופעילויות מכל התחומים.

"מתנדבים וקהילה" היא עוד קבוצה נהדרת שמונה 7000 חברים.

אם יש לך ידיים טובות ואתה מחפש להתנדב ולעזור לאנשים בתחום שלך – שיפוצים, צבע וכו – יש קבוצה שנקרא "בעלי מקצוע מתנדבים בקהילה" שמונה כ 2500 חברים. זה יכול להיות גם טרמפים או עזרה בשיעורי בית.

קבוצות חשובות ומקסימות נוספות הן "מתנדבים עם חקלאים" ו"עזרה לגיל השלישי ולסיעודיים" שנועדה לעזור לקשישים ולסיעודיים.

למי שרוצה להתנדב עם חיות, מעבר לדפים של תנו לחיות לחיות ואחרים, יש קבוצה עם השם הארוך והמשעשע "שפמים, זנבות ושאר החיות – אימוץ, אומנה, תרומות ועזרה" שכל מטרתה אימוצים ועזרה לכל החיות שצריכות אימוףץ, אומנה או כל עזרה אחרת.

(המספרים מעודכנים נכון ליוני 2021)

דילוג לתוכן