לימודי שפות - הדרך הכי טובה ללמוד שפה חדשה - time2be.co.il
logo
דף הבית > העשרה > לימודי שפות

לימוד שפות: תחביב נהדר לצד מיומנות שימושית ומהנה במיוחד!

כאשר אתם נמצאים בטיול מחוץ לישראל, אתם ודאי נהנים לשמוע את השפות המקומיות במדינות שבהן אתם מטיילים. הקסם של כל מדינה ומדינה טמון בייחוד שלה, ושפה היא בהחלט מאפיין שמייחד כל עם בעולם.

באותם טיולים בחו"ל, בטח גם עברה בראשכם המחשבה שהייתם שמחים לדעת על מה המקומיים מדברים וכיצד אתם יכולים להשתלב בשיחות, נכון?

בלי קשר לחו"ל, לימוד שפה חדשה הוא חלום עבור המון אנשים, בין אם זה לעבודה, לטיולים או סתם להעשרה. והיום, לימודי שפה נגישים יותר מתמיד.

כיצד ניתן ללמוד שפה חדשה?

בעידן הטכנולוגי של היום מגוון האפשרויות ללמוד שפה חדשה הוא עצום, החל מקורסים פרונטאליים (ע"י מורה פרטי או במוסד לימודי) ועד לימודים עצמאיים (יוטיוב או אפליקציות).

כל אחד יכול לבחור את הדרך הנכונה והמתאימה לו, הן מבחינת לו"ז והן מבחינת מחיר וזמינות.

הנה כמה דוגמאות בולטות ללימוד שפה:

ללמוד שפה בצורה נכונה – "שפות-שלי"

העולם מזמן הפך לגלובלי, והצורך בשליטה בשפות הפך למצרך מבוקש. זה יכול להיות צורך בעבודה מול לקוחות, רצון לדבר בשפה המקומית בטיול לחו"ל או סתם העשרה. יותר ויותר הורים רושמים את ילדיהם ללימודי שפה בראייה קדימה לעתיד שלהם.

יש היום הרבה אפשרויות ללמוד שפה חדשה, אבל הדבר החשוב ביותר זה ללמוד בצורה נכונה.

רוב בתי הספר בארץ, בטח הגדולים שבהם, מלמדים בקבוצות ולא פרטני. לרוב אם נרצה ללמוד פרטני נלך למורה פרטי.

יש לזה יתרונות אבל לא מעט חסרונות – נצטרך למצוא מורה טוב שיודע להעביר את החומר, לא תמיד נוכל לשמור על שיגרה קבועה של פעם בשבוע באותו יום ואותה שעה וכו.

שפות-שלי הוא בית ספר חריג בנוף בתי הספר ללימוד שפות בארץ. בבית הספר פיתחו שיטה ללימוד שפה תוך 20 שעות שמחולקים ל-10 מפגשים אינטנסיביים של שעתיים.

השיעורים הם או אחד על אחד או עם זוג, לא יותר. זה מאפשר לתלמידים לקבל יחס אישי לכל אורך הקורס, ולהפיק את המקסימום מהקורס בכל שלושת הנושאים:  קריאה, כתיבה ודיבור.

בד"כ הכתיבה וקריאה יהיו קלים יותר, זורמים יותר. יש מתקן שגיאות אוטומטי שעושה את החיים קלים יותר. לדבר בשפה חדשה, זה כבר סיפור אחר.

בשפות-שלי הבינו שכדי לקבל תוצאות מעולות חייבים להתמקד בלימוד אישי ולא קבוצתי. זה ממוקד, קצב ההתקדמות גבוה ורמת התרגול גבוהה יותר. והתוצאות בהתאם.

יש להם גם פודקאסט – חפשו "שפות שלי".

השפות שהם מלמדים כרגע הן:  אנגלית, ספרדית, צרפתית, איטלקית, רוסית, עברית, ערבית

לימודי שפות - שפותשלי - Time2be.co.il

לימודי ערבית למתחילים ולמתקדמים – "פִִכְּרַה"

כשערבית היא השפה השניה הכי מדוברת בארץ עם כמליון וחצי דוברי ערבית, נראה שזה רק מתבקש ללמוד ערבית.

אחד מבתי הספר הבולטים בארץ ללימודי ערבית הוא "פִִכְּרַה". משמעות המילה היא רעיון או מחשבה. בית הספר הוקם דווקא ע"י שני חברים שאינם ערבים, ולדי מור וליאור כהן, שלמדו ערבית בתיכון ובאוניברסיטה, והאהבה המשותפת שלהם לשפה ולתרבות הביאה אותם לפתוח את בית הספר.

עם צוות שדובר את השפה ברמה הגבוהה ביותר ומכיר את רזי השפה והתרבות, "פִִכְּרַה" ביססה עצמה כבית הספר המוביל ללימודי ערבית למתחילים ולמתקדמים.

הם מציעים גם שיעורים פרונטליים וגם שיעורי אונליין. בנוסף יש להם קורסים להכנה לבגרות 5 יחידות, הכנה לצבא ולימוד ערבית מדוברת בעולם העסקי.

לימודי שפה - ללמוד ערבית - פכרה - Time2be.co.il

ללמוד סינית עם "פנדה" – שפת העתיד

זה כבר לא סוד שסין הפכה למעצמה עולמית. סין היא הכלכלה הגדולה ביותר בעולם במונחים של תוצר מקומי גולמי (תמ"ג) לפי שווי כוח הקנייה.

בשנת 2014 הודיעה קרן המטבע הבינלאומית שכלכלת סין עקפה את כלכלת ארצות הברית במספר היבטים כמו שווי שירותים וסחורות. חברות ענק הפכו לשם דבר בכל העולם, כמו Aliexpress, JD, Huawei ועוד.

אין זה מפתיע שהשפה הסינית הפכה למבוקשת.

מיכה זעירא, המייסד והמדריך הראשי ב'פנדה – לדבר סינית' נחשב לאחד המורים הבכירים לסינית בישראל.

בגיל 13 מיכה החל להתאמן בקונג פו, ובשנת 1993, בתום השירות הצבאי, הוא נסע לטאיוואן התמקצע בקונג פו (הגיע לרמה של חגורה שחורה דאן 5) ובמקביל החל ללמוד את השפה הסינית באופן מסודר.

בשנת 2010 עבר מטאיוואן לעיר שנחאי בסין ובמשך 23 שנים לימד את התושבים המקומיים אנגלית

כחלק מעבודת התזה בלימודי התואר השני בהוראת סינית באוניברסיטת זונג יואן, מיכה פיתח שיטת הוראה חדשה שמהווה את הבסיס הרעיוני ל'פנדה – לדבר סינית', המרכז להוראת השפה והתרבות הסינית שהקים.

במהלך השנים לימד מיכה במסגרות שונות ומגוונות הן באקדמיה, הן במערכת החינוך והן במסגרת ארגונים שונים.

לימודי שפה - פנדה לימודי סינית - Time2be

קורסי שפות

ישנם מוסדות נפלאים ברחבי הארץ שמעבירים קורסים בשפות שונות לכל מי שמעוניין ללמוד שפה חדשה. הקורסים הללו בנויים מהבסיס מעלה, כך שתחילה תוכלו ללמוד את האותיות של השפות השונות, מילים בסיסיות ולאחר מכן, כיצד לנהל שיחה.

קורסי שפות עולים כמה מאות עד כמה אלפי שקלים בהתאם למוסד שבוחרים ולרמה שאליה אתם רוצים להגיע. קורסים בסיסיים עולים פחות לעומת קורסים מתקדמים, כך שהמחיר שתשלמו תלוי בכם.

המוסד הכי מוכר ללימודי שפות הוא ברליץ. בברליץ תוכלו לבחור ללמוד בקבוצה או בקורס פרטי. לדעתי יש יתרון גדול בללמוד בקבוצה, גם האווירה שונה וגם כל אחד לומד מהשני. יש גם אפשרות ללמוד עם מורה באונליין.

ללמוד ספרדית כדוגמא (תקף לכל שפה)

קורס פרטי בברליץ יעלה לכם בסביבות 4,000 ש"ח. תמיד כדאי להתעדכן אם יש מבצעים והנחות.

אם כבר דיגיטלי, באתר Tanana תוכלו לרכוש קורס דיגיטלי במחיר הרבה יותר נוח – כרגע זה 400 ש"ח במקום 500, אבל עדיין מחיר שווה לכל כיס.  הקורס נבנה בגישה קלילה ומהנה עם סרטונים שמעבירים את האווירה והחוויה של ספרד, לא רק למידה "יבשה", כשהמטרה שלהם היא שתוך 3 חודשים תוכלו לדעת לדבר ולהבין ברמה מספיק טובה.  גם הקורס עצמו יהיה נגיש ל-3 חודשים עם אפשרות להאריך לשנה.

אפשרות נוספת ללמוד ספרדית היא באתר Lingo Learn, זה בית ספר ללימוד שפות שפועל כבר משנת 2010. זה שיעור אינטרנטי (לא קורס דיגיטלי אלא ממש שיעור עם מורה), עם לוח וירטואלי, שאלות ותרגולים.

 

(כל המחירים המוצגים מעודכנים נכון לדצמבר 2021 וייתכן ועודכנו)

האפשרויות שרשומות למעלה לגבי ספרדית הן דוגמא לשאר האפשרויות שיש כמעט לכל שפה שתרצו ללמוד. רוב בתי הספר ללימוד שפות משלבים קורסים ליותר משפה אחת, ובעקבות הקורונה יש המון מורים שמעבירים שיעורים פרטיים אונליין ואפשר למצוא כאלה במחירים אטרקטיביים. ואם אתם מחפשים גמישות, יש אפליקציות מצויינות ללימוד שפות.

אפליקציות ללימודי שפות

אם אתם רוצים ללמוד שפה בחינם, יש דרכים נפלאות לעשות זאת! אפליקציות, כמו Memrise ו-Drops מאפשרות לכם ללמוד שפות שונות בקצב שלכם וברמה שאתם רוצים.

האפליקציות הללו ואפליקציות דומות מלמדות מילים בסיסיות, משפטים וכיצד לנהל שיחות קלילות בשפות זרות. אלו בעיקר אפליקציות ללימוד אוצר מילים, כך שרמת ההשקעה שלכם היא זו שתכריע את הרמה שאליה תגיעו.

הורדת האפליקציות האלו היא אמנם חינמית, אבל כדי לקבל את המאפיינים המתקדמים שלהן – תצטרכו לשלם. מדובר בשבריר מהמחיר של קורסי שפות, אז אם אתם מחפשים לימודים חינמיים או בזול -אפליקציות ללימוד שפות הן עבורכן.

אפליקציות ללימוד בסיסי של שפה

אוצר מילים הוא חשוב, אך חשוב לא פחות הוא להכיר את בסיס השפה, כולל הצליל והאותיות שלה. אפליקציות דוגמת Duolingo מציעות מבחר של 30 שפות שתוכלו ללמוד ישירות מהמכשירים הניידים שלכם.

אפליקציות מהסוג הזה כוללות הסברים על החומר שתלמדו, את הבסיס של כל שפה, תחנות לימוד שונות, עידוד להמשך תרגול, תרגילים מסוגים שונים, ועוד.

מחירן של אפליקציות מתקדמות ללימודי שפות הוא כ-120 ₪ לשנה – מחיר הוגן לכל הדעות, כך שתוכלו להשחיז את הכישורים שלכם תמורת סכום סביר לחלוטין.

האפליקציות הבולטות בשוק: Duolingo (בהחלט הנפוצה ביותר ללימודי כל השפות), Mondly, Simply, memrise, wlingua.

אפליקציה ללימוד שפות - Time2be.co.il

ערוצי לימוד שפות

מלבד אפליקציות שמאפשרות ללמוד שפות, יש גם ערוצי לימוד ביוטיוב שבהם תוכלו לרכוש מיומנות דיאלקטית. כדי לחפש שיעורים בשפה הרצויה, מומלץ להקליד את שמה ואת המילים studies/lessons. תצטרכו לנבור מעט כדי לבדוק אילו שיעורים מתאימים לכם, אך החיפוש ישתלם כאשר תמצאו את המורה הווירטואלי שהכי מתאים לכם.

פודקאסטים

שמיעת שפה היא אחת הדרכים הטובות ביותר ללמוד אותה; אז, אם אתם רוצים ללמוד שפה חדשה תוך כדי נהיגה או בשעות החופשיות בביתכם, יש פודקאסטים נפלאים שיעשו את העבודה.

כדי לשמור על רמת עניין, הפודקאסטים הללו לא מתמקדים על דיבור בלבד. הם נותנים זמן הפסקה לתרגול, כוללים סיפורים בשפה הייעודית, ומעבירים את השיעורים בצורה מהנה במיוחד.

הפודקאסטים מבית TED הם מהנודעים ביותר, אך מלבדם תוכלו למצוא פודקאסטים נוספים ללימוד שפות בשפה שאתם רוצים, שיעזרו להטמיע את המצלולים והמילים בתודעה שלכם.

לימוד שפות: טיפים להצלחה

אז בחרתם את שיטת הלימוד שאתם רוצים, את השפה שאתם מעוניינים ללמוד ואתם מוכנים לצאת לדרך! כמו בכל תחום לימודים אחר, לימודי שפה עשויים להיות מאתגרים. כדי למצות את המיטב מהשיעורים שלכם, השתמשו בטיפים הבאים ללימוד שפה שיקלו עליכם ויאפשרו לכם ללמוד שפות בצורה מיטבית:

תרגול, תרגול, תרגול

אין מנוס מתרגול בכל הנוגע ללימודים, מכל סוג. כדי ללמוד שפה ברמה בסיסית או מתקדמת, אתם חייבים לתרגל אותה מדי יום ויום במשך כמה דקות לפחות. נכון, בהתחלה אתם תשברו שיניים, אך ככל שיעבור הזמן השפה תתנגן מפיכם בטבעיות ואתם תמצאו את עצמכם מוציאים משפטים בקלות – משפטים שבהתחלה נראות בלתי אפשריים להגייה. אם קשה לכם ואתם צריכים חיזוק בדברים מסויימים, תחפשו מישהו שיהיה מוכן לתת לכם שיעורים פרטיים ללימוד שפה – זה יכול להיות מישהו שאתם מכירים או דובר שפה שגר לידכם.

התחילו מהבסיס

נכון, כולנו היינו רוצים להיות דוברי שפות חדשות במהירות הבזק, אך זה לא אפשרי. כאשר אתם לומדים שפה כזו או אחרת, התחילו ממילים וביטויים נפוצים ובסיסיים כדי להבין את הדיאלקט ולהשחיז את יכולת הדיבור שלכם לפני שתעברו לשלבים מתקדמים יותר.

צפו בתכנים בשפה הייעודית

אחת הדרכים המהנות ביותר ללמוד שפה היא דרך קריאה ושמיעה. בעת הלימודים שלכם, חפשו תכנים בשפה שאתם לומדים וצפו בהם באופן קבוע. עשו זאת תחילה עם כתוביות וככל שתתקדמו ברמה, צפו בתכנים ללא כתוביות. באופן הזה תוכלו ללמוד שפה חדשה מקריאה, צפייה ושמיעה ולהטמיע אותה בשגרה שלכם.

אל תתביישו להשתמש במילון

אתם לומדים שפה חדשה אבל שוכחים חלק מהמילים? זה טבעי לחלוטין! במקום להתייאש, פשוט הצטיידו במילון וחפשו את פירושן של המילים שבורחות לכם מהראש כדי לרענן את משמעותן מדי פעם.

קראו ספרי ילדים

ממש כמו שלמדתם עברית כילדים עם ספרים, כך גם תוכלו ללמוד שפות חדשות עם ספרי ילדים. רכשו את הספרים הללו וקראו אותם מתחילתם ועד סופם. באופן הזה לא רק שתתרגלו קריאה, אלא תוכלו להיכנס לעולם הילדות הקסום שכולנו שמחים לחזור אליו מדי פעם.

תרגלו את השפה גם כשאתם עסוקים

פינוי של זמן לתרגול שפה הוא חשוב, אך חשוב לא פחות הוא להטמיע אותה בתודעה שלכם. כדי לעשות זאת, תרגלו את השפה בראשכם גם כאשר אתם עסוקים: בעת בישול, כיבוס כביסה, עבודה, יציאה לגינה, או כל פעילות אחרת מהווים הזדמנות מצוינת לחשוב בשפה אחרת ולתרגל אותה בראשכם.

לימודי שפה חדשה יאפשרו לכם לתקשר עם המקומיים במקומות האהובים עליכם בעולם. באופן הזה תוכלו לשאול על מקומות מומלצים לטיול, לנהל שיחות מהנות עם אחרים ולתקשר עם אנשים בשפתם. מלבד השימושיות של שפות כאלו ואחרות, לימודי שפה מהווים דרך מצוינת להשאיר את המוח חד ורענן לאורך שנים.

את השפה שאתם אוהבים תוכלו ללמוד יחד עם אנשים בקורסים פרונטאליים או עם עצמכם, במגוון שיטות שונות. לא משנה איזו שיטה תבחרו – אל תוותרו לעצמכם בקלות! לימוד של שפה חדשה הוא לא תמיד קל, אך ההשקעה תמיד משתלמת כאשר אתם רוכשים מיומנות חדשה וכזו שתרחיב לכם את האופקים.

דילוג לתוכן