רוצים לעשות הסבת מקצוע ולהפוך למדריכי טיולים? כל המידע - Time2be.co.il
logo
דף הבית > העשרה > מדריך טיולים

אחד התחביבים המהנים והמיוחדים, שגם יכול להיות אחלה עיסוק לפרנסתכם, הוא מדריך טיולים. התחביב הזה מכיל כמה רמות של התמקצעות ומאפשר לכם לבחור ברמה שנוחה לכם – תחביב אהוב או שלב אחד קדימה, לעיסוק מקצועי שגם מביא לפרנסה. זה יכול להיות בישראל, בחו"ל, עם המשפחה והחברים, או במקום מקצועי.

פיתוח התחביב מדריך טיולים באופן עצמאי

נתחיל מזה שאתם לא חייבים להיות יוצאי החברה להגנת הטבע או כאלו שמכירים את כל השמורות של רשות הטבע והגנים, כדי לפתח את התחביב הזה. יכול להיות שאתם צלמים חובבים או יש לכם גישה לשפות ולתרבויות ואתם רוצים למצוא תחביב שקשור באופן ישיר לזה. אם הנושא בדמכם וברגלכם, זה די והותר כמו כל תחביב אחר – לקחת את זה צעד אחד קדימה, תרתי משמע, ולהתקדם בדרך שמתאימה לכם. יש לא מעט אנשים שפיתחו את נושא הדרכת הטיולים בארץ ובעולם באופן מקצועי ביותר, והוא עדיין משמש להם כתחביב, בנוסף לעיסוק המקצועי. תוכלו למצוא המון בלוגים של א.נשים שמעלים תכנים מעניינים ומרתקים על מסלולים בארץ ומקומות שביקרו בהם בעולם, ואפשר ללמוד מהם המון.

אז איך עושים את זה עצמאית? כמו כל דבר אחר, הלמידה והפיתוח של התחביב הוא עצמאי. כלומר, תוכלו להיעזר במספר כלים על מנת לפתח את התחביב הזה:

ספרים – ספרי מסלולים של טיולים בארץ ובעולם. נכון שהעידן הדיגיטאלי מנגיש לנו את הכל מול המסך, אבל לא כולם אוהבים להיות מול מסך, בטח לא כשמדובר ביציאה לטבע, נכון? ישנם ספרים רבים בעברית אשר מציעים שפע מסלולי טיולים בארץ לפני איזורים, כמו גם ספרים על מקומות בחו"ל אשר גם מחולקים לארצות, ערים, יבשות וכו'.

אינטרנט – האינטרנט הוא ספריה חיה נהדרת בכל הנוגע למסלולי טיולים. באתר של רשות הטבע והגנים, תוכלו למצוא את רשימת כל השמורות בישראל, בכל שמורה יש ברוב המקרים כמה מסלולי טיול אשר מפורטים באתר, כולל מידת קושי, אורך ק"מ ומידע מעניין נוסף.

גם באתר של החברה להגנת הטבע תוכלו למצוא שפע מסלולי טיול, ובאופן כללי, כל איזור שתחפשו, כגון "מכתש רמון מסלולי טיול", תוכלו לקבל הצעות רבות למסלולים מהאינטרנט.

אפליקציות – אם אתם אוהבים לטייל באמצעות אפליקציות, תוכלו להיעזר באפליקציה של 'טיולי', אתר 'מפה' כמובן, אתר מסלולים של קק"ל, ועוד.

יציאה לשטח – כל הספרים, האפליקציות והמידע באינטרנט הם נהדרים ויכולים לעזור המון, אבל כמובן שבמקרה של פיתוח תחביב שכזה, מדריך טיולים, היציאה לשטח היא הלמידה הטובה ביותר. אם לדוגמא תכננתם טיול משפחתי, או טיול חברים, אשר כולל מסלול הליכה, או מעבר בין כמה מוקדים, אין כמו טיול הכנה כדי לתת לכם ולסביבה הרגשה טובה ובטוחה. בטיול ההכנה תוכלו לעשות את המסלול עצמו, לבדוק מה מידת הקושי, לאילו גילאים הוא מתאים, מתי במשך היום הכי אופטימלי לעשות אותו, ועוד מידע שתוכלו לאסוף מהשטח, באופן האותנטי ביותר.

במקרים רבים, מתלווה לאהבה לטיולים גם אהבה לבעלי החיים, הציפורים ו/או הצומח באיזור. תמיד תוכלו ללמוד וללמד באמצעות מדריכי כיס נוחים או מידע שתשלפו מהרשת, על שפע הטבע באיזור.

Time2be.co.il - מדריך טיולים בעין גדי

למיטיבי לכת – קורס מורי דרך

אם אתם שואפים לקחת את אהבתכם לטייל ולהדרכת הטיולים צעד אחד קדימה, תוכלו ללמוד קורס מורי דרך, בין אם מדובר בלימודים לצרכים פרקטיים של עיסוק מקצועי, או לצורך העמקת התחביב. הרי מי אמר שאי אפשר ללמוד קורס מורי דרך בשביל הכיף? הקורסים הללו מרחיבים את היריעה מעבר למדריך טיולים ומלמדים גם אודות ארץ ישראל מבחינה הסטורית, ארכיאולוגית, גיאוגרפית, אומנותית, ועוד. זה תחום שבהחלט ישנה את חייכם לטובה. על מנת לקבל הסמכה יש לעבור בחינה של משרד התיירות בסיום הקורס. ישנן מספר מסגרות מקצועיות וברמה גבוהה בארץ, ללימוד קורס מורי דרך:

קורס מורי דרך מטעם משרד התיירות – משרד התיירות מציע מגוון רחב של קורסים, החל ממורי דרך בעברית, באנגלית, מדריכי טיולים בחו"ל ואפילו התמחות של מורי דרך בעכו העתיקה.

קורס מורי דרך ביד יצחק בן צבי –  קורס שנתי אשר מציעה חצי יום לימודים עיוניים ויום סיור מלא, שניהם אחת לשבוע.

קורס מורי דרך במכללת וינגייט – גם בוינגייט מציעים מסלול לימודים של כשנה, אשר כולל חצי יום עיוני ויום סיור מלא, שניהם אחת לשבוע.

ישנן מסגרות רבות נוספות אשר מציעות את הקורס הזה, הכי טוב לחפש באיזור מגוריכם או להתייעץ ברשתות החברתיות "ממי שכבר למד".

למי זה מתאים?

תאכלס, גם אם אין לכם ניסיון בכלל בכל הנוגע להדרכת טיולים, אתם בהחלט מוזמנים ויכולים לפתח את התחביב הנפלא הזה. בעיקר מה שדרוש הוא זיקה לטבע, למרחבים הפתוחים, ואהבה לארץ ישראל ומסלוליה. אם אתם חושבים על לימודים של מורי דרך, רוב המקומות דורשים מבחינת תנאי קבלה שהלומדים יהיו תושבי ישראל ללא מרשם פלילי, בעל תעודת בגרות, ואם אתם מעל גיל 30 מספיק גם להציג 12 שנות לימוד. במרבית המקומות שכר הלימוד נע סביב ה-20 אלף שקלים לקורס.

להיות מדריך טיולים בארץ

קורס מדריכי טיול בארץ מתחלק ללמידה תיאורטית ומעשית. ברמה התיאורטית תלמדו על תחומים רבים. מדריך טיולים נדרש בעצם להיות סוג של אנציקלופדיה בהמון תחומים, ארכיאולוגיה והיסטוריה של ארץ ישראל, דתות, דיאוגרפיה וארכיאולוגיה, אמנות, אקלים, חי וצומח ועוד.

ברמה המעשית תצאו לשטח כדי לראות הלכה למעשה את מה שלמדם בכיתה. הסיורים נערכים לאורך כל המדינה.

כמדריך של קבוצות, יש חשיבות עצומה ליכולת שלך להחזיק קבוצה יום שלם ולעניין אותם. זה נושא שגם מדברים עליו הרבה בלימודים. זה לא מספיק לדבר על ערכים, אהבת הארץ ושמירה על הסביבה, למרות שזה חשוב בפני עצמו.
קורס למדריכי טיולים נמשך בין חצי שנה לשנה, תלוי במוסד ובתכנים שבחרתם.
אפשר לעשות קורסים למדריכי טיולים באוניברסיטה הפתוחה ובאוניברסיטת חיפה. כמו כן אפשר בחברות תיירות כמו אשת טורס,רימון ונתור. (אחרי הקורונה אני ממליץ לבדוק אם כולם עדיין פועלים באותה מתכונת).
כמובן שאפשר גם באתר של משרד התיירות.

מדריך טיולים בחו"ל

לחובבי הטיולים בחו"ל, זו בהחלט נישה נהדרת וחביבה עליי במיוחד. נתחיל מזה שאתם בהחלט יכולים לפתח את התחביב הזה ולהדריך טיולים באיזור מסוים בחו"ל, המיועדים לישראלים דוברי עברית. אני מכיר כמה אנשים שעושים את זה, הישראלים הרבה פעמים אוהבים לשמוע את העברית גם בחו"ל ולטיל עם מדריך ישראלי, מסתבר.

דבר שני, זאת הזדמנות נהדרת לכל מי שאוהב לטייל בחו"ל, להתמקצע בנושא, אבל לזכור שאם בהתמקצעות עסקינן, הרי שעבודה קשה צפויה בדרככם. זוהר רב אופף את עולם הדרכת הטיולים בחו"ל, אבל חשוב לזכור שלפעמים יכול להיות קשה יותר להתמצא במקום שאינו הסביבה הטבעית שלנו, השפה הראשית שלנו. אם אתם בכל זאת בעניין, כתחביב או כעיסוק מקצועי, תוכלו ללמוד במספר מסגרות בישראל את התחום. משרד התיירות כמובן מציע לימודים של הדרכת טיולים בחו"ל, האוניברסיטה הפתוחה גם כן, החברה הגיאוגרפית ועוד.

החברים שאני מכיר אשר החליטו להשתקע במקומות שונים (בעיקר באירופה) ולשמש מדריכי טיולים לישראלים אשר מגיעים לנפוש ולטייל באיזור, למדו על האיזור אותו הם מדריכים בעיקר ממקומיים, בנוסף על ספרים וקורסים. אין על סיפורים מקומיים כדי להוסיף את הפלפל הנדרש במנות המדויקות…

Time2be.co.il - מדריך טיולים בחו"ל
דילוג לתוכן