קורס נגרות לנשים ולגברים - קורס נגרות למתחילים | time2be.co.il
logo
דף הבית > עבודות יד > נגרות

קורס נגרות למתחילים – אומנות העץ

תסתכלו סביב בביתכם: מה אתם רואים? בין הפריטים שמעטרים את ביתכם, העיניים שלכם ודאי פוגשות בפריט עץ אחד לפחות שנבנה על ידי נגר, נכון?

חומר הגלם הנפלא הזה שהעניק לנו הטבע אוצר בתוכו שלל אפשרויות;

עבור אלו מכם שאוהבים ליצור דברים שונים ומעוניינים לייצר פריטי עץ ייחודיים משלכם תוכלו לעוף על לימודי נגרות בפורמטים שונים, בתור התחביב הבא שתפתחו.

הלימודים מאפשרים לכם ללמוד את כל הסודות שעצים טומנים בחובם, וכיצד להפוך את חומר הגלם הנפלא הזה ליצירה. בפעם הבאה שתביטו סביב בביתכם, עיניכם יוכלו לנחות על פריט שבניתם במו ידיכם, אז קומו מהספה והתחילו לנסר 🙂

קורס נגרות כתחביב - Time2be.co.il

לימודי נגרות בישראל: מה זה כולל?

קורס נגרות לחובבים הפך בשנים האחרונות לטרנד חם, בעיקר בקרב נשים! יותר ויותר אנשים נמשכים לקורס הזה, וכנראה שיש סיבה טובה.

לפני שאתם נרשמים ללימודי נגרות, אתם צריכים להגדיר לעצמכם את מטרת הלימודים;
האם אתם רוצים ללמוד כיצד להרכיב פריטים בסיסיים?
או שאתם רוצים להיכנס לעובי הקורה, תרתי משמע? לאחר שתחליטו על המטרה שלכם, תוכלו להירשם למוסד שמתאים לשאיפות שלכם.

  • קורס נגרות בסיסי כולל 12 שיעורים חד-שבועיים כאשר כל אחד מהם הוא כארבע שעות.
  • קורס נגרות מעשי, לעומת זאת, מתפרס על פני מספר חודשים והוא כולל 150 שעות לימוד לפחות. השיעורים הללו מתאימים למי שמעוניין לעסוק בנגרות באופן מקצועי או ללמוד כיצד להכין פריטי עץ מורכבים.

סוגי התמחות וקורסים:

  • קורס נגרות בסיסי
  • קורס נגרות מעשי
  • קורס חריטה אומנותית
  • קורס גילוף בעץ
  • קורס לשיפוץ רהיטים

ועוד.
בכל אופן, מומלץ להתחיל עם קורס נגרות בסיסי כדי לבדוק את המיומנות שלכם בתחום וגם כדי שיהיה לכם את הבסיס ללימודים מתקדמים יותר, אם תרצו בכך.

איפה אפשר לעשות קורס נגרות?

אפשר היום למצוא נגריות ומוסדות רבים שמציעים קורס נגרות, תלוי במקום מגוריכם. נציין רק חלק מהם.
– בבית ינאי את את "נגרות בסטודיו לאומנויות העץ" בהנהלת חי פלח ונמרוד שמיע. הסטודיו מציע קורסים לנגרות באווירה חברתית נעימה ואינטימית.
בוגרי קורס נגרות למתחילים יוכלו להשתמש בסטודיו ובסדנאותיו השונות לייצור עצמי של רהיטים ועבודות שונות בהדרכה צמודה – (השימוש בתשלום).

הקורס הבסיסי גם ילמד אתכם איך לתקן ולשפץ רהיטים קיימים. מעבר לזה יש להם מגוון קורסים אחרים כמו חריטה אומנותית, צביעת רהיטים, פיסול בעץ, בניית פרגולות ודקים ועוד. בכלל יש המון קווים דומים בין נגרות לפיסול. במאמר על פיסול תוכלו למצוא הרבה מאפיינים שאולי ימשכו אתכם לכיוון הזה גם.

– לצפוניים שבינכם, בקיבוץ בית העמק שבגליל המערבי תוכלו למצוא את בית הספר לאומנויות העץ "עץ לדעת". בית הספר קיים משנת 2009. התכנים המובאים בבית הספר נגזרים מהתכנים הנלמדים בבתי ספר לנגרות אומן בקנדה, ארה״ב והולנד. בית הספר מציע מסלולים שונים שמתאימים לכל הרמות, החל מקורסים קצרים ומרוכזים למתחילים, עד למסלולים שנתיים ורב שנתיים בהם תוכלו ללמוד נגרות אומן ממש לעומק. בית הספר מתמחה בעבודה עם כלים ידניים, אבל לא רק. אתם תלמדו לעבוד עם כל כלי הנגרות.

– בתל אביב יש גם את "פנטזיות בעץ" שמציע מגוון קורסי נגרות.

– בפרדס חנה יש את בית המלאכה המקסים "חלומות יוצרים" שמציע מגוון קורסים.

 

יש גם מגוון אפשרויות ללמוד נגרות אונליין. לא מומלץ כ"כ, בעיקר בהקשר הבטיחותי. זה יותר מתאים ללימוד ברמה לתיאורטי.

חלק מהאתרים שמציעים למידה ברשת:

  • canadianwoodworking – מגוון מאמרים וסרטונים על עבודות נגרות ברמות שונות (באנגלית).

  • woodarchivist – האתר מחולק לקטגוריות ומציג תוכניות מפורטות (באנגלית).

  • bayadaim – אתר ישראלי שמכיל מאמרים ומדריכים בתחום DIY (עשה זאת בעצמך) בנוסף מציע קורס נגרות דיגיטלי שמכיל למעלה מ-100 סרטוני הדרכה, 10 שעות צפייה מוקלטת, חוברת קורס מקיפה שמכילה שרטוטים, אילוסטרציות ותוכן לימודי כתוב. תוכלו לצפות בקורס בכל שלב ולהתקדם לפי קצב אישי. עלות הקורס 365 ש"ח (נכון ליוני 2021)

מה לומדים בקורס נגרות?

כאשר לומדים נגרות, חשוב תחילה ללמוד ידע תיאורטי ובסיסי לפני שעוברים לעבודה עם עצים. בשיעורים הראשונים אתם תלמדו על סוגי העצים השונים, כלי הנגרות שתשמשו בהם, כיצד עצים מתנהגים, והכי חשוב – כללי בטיחות בעבודה עם עץ וכלי נגרות.

בשיעורים מתקדמים יותר, אתם תלמדו כיצד ליישם את הידע התיאורטי כדי להרכיב פריטי ריהוט בסיסיים: כיסא, שידה, מדפים, ועוד. במהלך הלימודים אתם תלמדו גם כיצד לתת מראה מוגמר לפריטים שתייצרו עם מלטשת, לכה וחומרים נוספים שיתנו לרהיטים שלכם את הטאץ' המושלם.

מהלך הלימודים תלוי במוסד שבו תבחרו – אצל מורה פרטי או בסטודיו מקצועי שמלמד את סודות הנגרות. כדי שתוכלו להגיע לרמה שאליהם אתם רוצים להגיע, מומלץ לבחון מה תכנית הלימודים – גם אם מדובר בקורס של חודשים בודדים בלבד. כדי ליישם את הכישורים שתלמדו, חשוב שילמדו אתכם לא רק כיצד לעבוד עם עץ, אלא כיצד לשרטט תכנית עבודה, באילו כלי עבודה צריך להשתמש, למה משמש כל בורג וכל מסמר, וכל פרט נוסף שישלים את התמונה ויאפשר לכם לבנות ריהוט גם לאחר סיום הלימודים.

קורס בסיסי בד"כ יכלול 12 מפגשים, בין 3-4 שעות כל מפגש. למקצוענים שבינכם יש את הקורס של משרד הכלכלה שנמשך 10 חודשים!

כמה עולה קורס נגרות?

נגרות היא מקצוע נפלא שתוכלו להשתמש בו וליהנות ממנו כתחביב מרגיע במיוחד. שיעורי נגרות כוללים לא רק הדרכה מקצועית, אלא גם שימוש בעצים מסוגים שונים, כלי חיבור, כלי עבודה חזקים, ופריטים נוספים שכולם מגולמים במחיר.

קורס נגרות למתחילים עולה 1,500 ₪ לפחות בשל המורכבות שלו והשימוש בעץ רב במהלך השיעורים. יש גם קורסים מורכבים יותר שיכולים לעלות בין 3,000-4,000 ש"ח, ויש קורסים נקודתיים כמו צביעת רהיטים שיעלו הרבה פחות.

קורס שיפוץ וחידוש רהיטים נע בין 1,500- 1,800 ש"ח וקורס נגרות למתחילים יעלה בין 2,000- 2,500 ש"ח.

מדובר בהשקעה לטווח ארוך, שכן תוכלו להשתמש במיומנות שתרכשו בכל עת שתרצו, כך שאם אתם מחפשים תחביב שתיהנו ממנו לאורך זמן – נגרות זה בשבילכם.

 

(המחירים מעודכנים נכון לאוקטובר 2021 וייתכן והשתנו מאז.   *כמובן מומלץ תמיד לבדוק מול בעלי הקורס מה העלות הנוכחית ואם יש הנחות ומבצעים)

נגרות מקצועית: לא רק לגברים – קורס נגרות לנשים

נהוג לחשוב שנגרות הוא מקצוע "גברי" ושנשים לא יפיקו מנגרות את אותה הנאה כמו גברים ואותו חיבור. אז זהו, שלמאה ה-21 יש חדשות בשבילנו! כיום ישנו ביקוש אדיר לקורסי נגרות מקצועיים בקרב נשים, כך שאם את רוצה ללמוד מיומנות מהנה – לכי לקורס נגרות!

קורס נגרות לנשים זמין בקבוצות מעורבות וגם בקבוצות של נשים בלבד, כך שתוכלי לבחור את האווירה המדויקת והנעימה ביותר עבורך. בנוסף, תוכלי לבחור את רמת המיומנות שאת רוצה להגיע אליה, ולבחור את השיעורים שמתאימים לרצונך ולפריטים שאת רוצה ללמוד להכין.

נגרות מהווה מקצוע עתיק שהוא פופולרי עד היום, ומלבד נגרים מקצועיים, יש גם נגרים חובבים רבים שמפיקים הנאה אדירה מעבודה עם עץ. בתור תחביב או מקצוע במשרה חלקית, אתם יכולים ללמוד נגרות בקורסים שונים שיעניקו לכם ידע תיאורטי ומעשי כאחד. בהתאם לרמת הלימוד במוסד שבו תבחרו, ניתן לפתח מיומנות בסיסית או מתקדמת בכל הנוגע לעבודות עץ.

בסופם של לימודי נגרות, תוכלו לבנות פריטים מופלאים עבור ביתכם ואפילו עבור חברים ובני משפחה. הפריטים האלו יהיו ייחודיים, איכותיים ועם מגע אישי שקשה להתחרות בו. אם תבחרו להרחיב את הידע שלכם בתחום, זמינים לכם קורסי נגרות מתקדמים ממספר סוגים.

בין שמדובר בקורס בסיסי או מתקדם, לימודי נגרות הם פופולריים יותר מאי פעם. כיום אתם יכולים ליהנות משלל קורסי נגרות ברמות שונות ברחבי הארץ, ולהפיק פריטים נפלאים מעשה ידיכם שתוכלו להשתמש בהם במשך שנים רבות.

קורס נגרות לנשים -Time2be.co.il

חבר ושמו Dremel

לא כולם רוצים לעשות דברים גדולים, כמו ארון או שולחן. חלקנו מעדיפים דווקא את הגילוף והמודלים הקטנים יותר.

תכירו את הדרמל (Dremel).

הדרמל הוא מולטיטול איכותי ורב עוצמה שמיועד לעבודות קטנות. ניתן להשתמש בו כדי לגלף, לשייף, להשחיז, לקדוח, לנסר, לכרסם, לחרוט ועוד.
הערכה כוללת כל מיני חלקים שניתן להחליף בהתאם לצורך (ראשים לקידוח או לגילוף, נייר זכוכית וכו).

אפשר לעבוד איתו על משטחים שונים כמו עץ, מתכת וזכוכית. זה כלי נהדר למי שרוצה לגלף או לחרוט אבל אין לו מקום גדול לעבוד.
הנה דוגמא קטנה למה שאפשר לעשות עם דרמל.

קבוצות נגרות בפייסבוק

נגרות הוא תחום מאוד אהוב בארץ שיש לו קהל מעריצים רב, ויש די הרבה קבוצות בפייסבוק שמונות כמות גדולה מאוד של אנשים.

הקבוצה "קהילת יוצרים בעץ ממוחזר" מונה למעלה מ-52,000 חברים שמשתפים מידע בנושא עצים ממוחזרים – מקומות איסוף, כלי עבודה ועוד.

הקבוצה "חובבי נגרות ועץ" עוסקת בסדנאות נגרות ויצירה. שיפוץ ושימור רהיטים עתיקים.

קבוצה גדולה נוספת עם למעלה מ 19,000 חברים נקראת "נגרות, יצירה, ללמוד וללמד" – כשמה כן היא, קבוצה על אהבת העץ ויצירה, עבודה ידנית, חשמלית, כימית ואורגנית.

הקבוצה "קהילת אומנויות העץ בישראל" היא בית לכל מי שאוהב אומנות בעץ. זה יכול להיות נגרות חובבנית, נגרות מסורתית בכלים ידניים, נגרות אומן, גילוף, חריטה וכו. המון מידע, המון שיתוף. מונה למעלה מ 30,000 חברים.
למי שרוצה לקנות או למכור מכונות נגרות, יש את "מכונות נגרות משומשות וחדשות".
בקבוצה "נגרות יפה בישראל" תוכלו לראות עבודות עץ מכל הסוגים. למעלה מ 16,000 חברים משתפים תמונות ומידע רב ערך.
קבוצה אחרת נקראת "נגרות מסורתית וכלי עבודה ידניים" והיא עוסקת בעץ מלא, במחברים מסורתיים ובגימור בחומרים טבעיים.
"מטרות הקבוצה הן:
1.שיתוף ידע תובנות והמלצות בתחום הנגרות המסורתית, מחברי עץ, הבנת סוגי העצים וכלי עבודה ידניים.
2.הצגת עבודות ופרויקטים של נגרות מסורתית בדגש על תהליכי העבודה.
3. מקום להעלאת בעיות ושאלות וקבלת הכוונה וייעוץ מקצועי.
"בקבוצה שלנו נמצאים הרבה מאסטרים ובעלי ידע מקצועי שמשתתפים ומלווים את הקבוצה. השאיפה שלנו שהקבוצה תהווה בית חם בעל רמה מקצועית גבוהה לכל אוהבי הנגרות הידנית בישראל" (מתוך דף "אודות הקבוצה").
לאלו שמחפשים לחדש רהיטים יש את הקבוצה "חידוש רהיטים" עם למעלה מ 7,000 חברים.
(המספרים מעודכנים נכון ליוני 2021)
דילוג לתוכן