לימודי משחק - כל המידע לגבי לימוד משחק לחובבים - time2be.co.il
logo

אולי יעניין אותך גם

דף הבית > אומנות > משחק

הקולנוע והתאטרון נותנים לנו הצצה לעולם מופלא של יצירה ודרמה שמעורר בנו רגשות עזים. אם נודה, חלקנו היינו שמחים להיות על המרקע ולקחת חלק בעולם המשחק הנוצץ.. או לפחות לדעת לשחק טוב יותר, עם מרקע או בלי מרקע.. עד שתגיעו להוליווד, תוכלו להפוך את משאלת הלב הזו למציאות, באמצעות לימודי משחק או השתתפות במסגרות רבות ומגוונות של חוגי אימפרוביזציה, דרמה ותיאטרון.

מה האפשרויות לפיתוח תחביב המשחק?

בישראל היום תוכלו לפתח את תחביב המשחק בשני אמצעים עיקריים: קורס משחק או השתתפות בחוג דרמה מקומי או מסגרת דומה. בואו נפרט קצת על כל אחת מהמסגרות הללו.

לימודי משחק

לימודי משחק

קורס משחק למתחילים

קורס משחק מתאים לכל אדם שמעוניין ללמוד משחק על במה, עם ניסיון קודם וגם ללא ניסיון. אם יש לכם זיקה לעולם הקולנוע והיצירה ואתם רוצים לרכוש יכולות משחק, קורס משחק מתאים לכם. ישנם מספר מסלולי לימוד מגוונים ברחבי הארץ, בהתאם לרמת ההתמקצעות שתרצו להשיג. תכנית הלימודים משתנה בין מוסד למוסד, אך מרביתם מקנים מספר כישורים חיוניים בתחום, כגון:

עבודה על טקסט – כיצד לקרוא טקסט של סצנה באופן הנכון ולהמחיש אותו על הבמה. בשיעורים הללו תוכלו ללמוד כיצד להכיר דמויות ולהפוך אותן לתלת-ממדיות.

הצגת מונולוגים ודיאלוגים – לאחר שתלמדו איך לנתח טקסטים, קורסי משחק ילמדו אתכם כיצד לעבוד על מונולוגים ודיאלוגים. בין שמדובר במונולוג או שיח עם שחקן אחר, חשוב שתלמדו כיצד להמחיש טקסטים בנימה המתאימה, וזה השלב שבו תעשו זאת.

עבודה על דמות – כפי שאתם יודעים, שחקנים שונים יכולים לשנות כליל את האופן שבו דמות מסוימת מוצגת. כדי להעניק את הייחוד שלכם לדמות, חשוב שתלמדו כיצד לעבוד על דמויות שונות ואיך לתת להן חיים. בשיעורים של עבודה על דמות, אתם תנתחו דמויות שונות, תגלו את המניעים שלהן, תלמדו את שפת גופן, ותגלו כיצד להמחיז אותן על הבמה.

משחק תיאטרון – שחקנים חיים בשביל הבמה, ואין במה יותר מזו של במת התיאטרון. משחק תיאטרון מקנה כישורים של משחק על במה מול קהל חי, והוא ילמד אתכם כיצד להגיב לשחקנים מולכם ולשמור על דמותכם בעודכם על הבמה.

משחק מול מצלמה – התפתחות של הבמה היא המרקע הנוצץ שהביא לנו סרטים אהובים רבים. משחק מול מצלמה נבדל ממשחק מול על במה, בדיוק כמו שירה על במה ושירה לבד, ושיעורי משחק מקצועיים ילמדו אתכם את הניואנסים הנדרשים לעמוד מול מסך.

דיקציה – כחלק מלימודי המשחק, חשוב שתדעו כיצד שחקנים צריכים לדבר. דיקציה והגהה הם חלקים חיוניים בכל סצנה, כך שאתם צריכים לעבוד על כישורי הדיבור שלכם. בלימודי משחק תבצעו תרגילי דיקציה ותלמדו כיצד לקרוא טקסטים בצורה הנכונה, מתי להדגיש את הדיבור, כיצד דמויות שונות מדברות, וצדדים חשובים נוספים של דיקציה.

אילתור – אחד החלקים המהנים ביותר בכל קורס משחק הוא האימפרוביזציה – אלתור. בשיעורי אלתור אתם תיזרקו למים העמוקים עם תרחישים שונים שתצטרכו להגיב עליהם באמצעות שליפה מהמותן. בשיעורים הללו השחקן הפנימי שלכם יתגלה, ואתם תיקחו חלק בסצנות מאולתרות ומהנות במיוחד.

כמה עולה ללמוד משחק?

ניסן נתיב, בית צבי, יורם לוינשטיין, ועוד הם חלק מהמוסדות הנודעים בארץ ללימודי משחק. מחיר הלימודים נגזר מהתוכנית שנרשמים אליה והמוסד שנרשמים אליו. אם אתם מעוניינים לקחת חלק בקורס משחק מקצועי, הוא יעלה בין 10,000 ל-15,000 ש"ח ויתפרש על פני מספר חודשים.

אם אתם לא מעוניינים בלימודים ארוכים, תוכלו לקחת חלק בסדנאות משחק קצרות שמחירן כמה מאות שקלים. הסדנאות הללו אורכות מספר שעות והן מורכבות ממספר מפגשים שבמהלכם תלמדו על אספקטים שונים של משחק.

אם יש נושא אחד שמושך אתכם במיוחד, תוכלו לקחת קורס משחק בתחום שאתם נמשכים אליו. אם אתם אוהבים משחק תיאטרון – קחו קורס בנושא. אם אתם רוצים ללמוד אלתור – קחו קורס באלתור. בשורה התחתונה, אתם יכולים לקחת חלק בלימודי משחק במתכונת מלאה או לקחת סדנאות בתחומים שמעניינים אתכם.

מה עושים אחרי שמסיימים ללמוד משחק?

לאחר גמר הלימודים שלכם, אתם יכולים להקים להקת משחק משלכם עם חברים ותיקים או חברים חדשים שתכירו בעולם המשחק. באופן הזה תוכלו לספק את חיידק המשחק שלכם, וליהנות מתחביב מעשיר במיוחד שיאפשר לכם להתחבר לצד האמנותי שלכם. אז, בין שמדובר בהפקות חובבניות או אפילו במשחק מקצועי – לימודי משחק הם הצעד הראשון בדרך להגשמת היעד שלכם.

חוג דרמה מקומי או מסגרת דומה

אם אתם רוצים לפתח את תחום המשחק בחיים שלכם, אבל להשתתף בקורס משחק בבית צבי קצת גדול עליכם, תמיד תוכלו למצוא מסגרת מקומית וחברית יותר, שתוכלו להביא לידי ביטוי את כישורי המשחק שלכם.

כיום יש כל מיני סוגים של מסגרות דרמה ומשחק שמתאספות ומתהוות, חלקן אפילו משלבות ריקוד יחד עם המשחק.

זה יכול לקרות במתנ"ס המקומי, וזה יכול לקרות גם במסגרת עצמאית של מישהו שמרים כפפה באיזור מקומיכם. בדרך כלל די קל למצוא מידע כזה באיזור המגורים שלכם, ואני יכול לשתף מחוויות של חברים, שמסגרות כאלו יכולות ממש להפוך לפנינה של השבוע.

אחת האפשרויות היא סדנאות המשחק של טלי שרון. טלי היא שחקנית ידועה והיא עושה סדנאות ללימוד משחק לחובבים. יש סדנאות למתחילים, סדנאות אימפרוביציה ועוד.

בבית הספר דור סדנאות תוכלו להרשם לקורס בעלות שנתית של 5,500 ש"ח .

משחק זה חיידק, זה אומר שאם אתם נכנסים לזה ורוצים לפתח את התחביב ולקחת אותו לרמה אחרת, זה יעלה לא מעט. אם בכל זאת אתם נהנים אבל רוצים להשאיר את ברמה מקומית רק בשביל החוויה האישית, תחפשו את הפתרונות דרך מתנסים או קבוצות פייסבוק ספציפיות.

דילוג לתוכן