גלישת גלים למתחילים - קורס גלישת גלים - כמו שצריך לדעת | Time2be
logo

אולי יעניין אותך גם

דף הבית > ים > גלישה

אלו מכם שתמיד הרגישו מחוברים לים ודאי הסתקרנו לגבי גלישת גלים וכל המשתמע ממנה. אם אי-פעם יצא לכם לראות גולשים נהנים להם בין גלי הים, אין סיבה שתישארו סקרנים. אתם יכולים ליהנות מחוגי גלישת ים שיאפשרו לכם לאמן את הגוף ולהעניק לנפש תחושת חופש. מי צריך יותר מזה? ☺ אז, אם תהיתם איך עושים את זה, איך זה יהיה לגלוש בין הגלים, הגיע הזמן לתת הזדמנות לאחד התחביבים המהנים ביותר שיש. בשורות הבאות נדבר על היכן ניתן ללמוד גלישת גלים למתחילים ואילו יכולות צריך כדי להיות גולש מקצועי.

 

קורסי גלישה בישראל: כך תתחברו אל הגלים

חוגי גלישת ים, או גלישת גלים, מהווים חוגים פופולריים במיוחד בישראל אשר שזורה בחופים נפלאים מצפון ועד דרום. המטרה של החוגים הללו היא להקנות לגולשים העתידיים את הטכניקה הנכונה לגלישה על מנת שיוכלו לעמוד בין הגלים ולגלוש ביניהם. במסגרת החוג תצטרכו ללמוד כמה דברים חשובים לפני שתוכלו לשעוט אל הים:

מבוא לגלישת גלים – מבוא תיאורטי לגלישה שמטרתו להעביר מידע על הדרך הנכונה להתנהל בין הגלים. כחלק מהשיעור הזה, אתם תלמדו על חלקי הגלשן השונים, כיצד צריך לעמוד עליו, כיצד יש להתנהל בים, ומידע חיוני נוסף שיעזור לכם להתנהל בים בצורה בטוחה.

תרגול על החוף – לפני שתצאו להשתכשך במים, חשוב שתדעו כיצד להתנהל על הגלשן. כדי לעשות זאת, מדריך הגלישה ילמד אתכם כיצד לעמוד על הגלשן ב"תרגול על יבש" שיתנהל על החוף. החל מזינוק על גביי הגלשן ועד לצורת הגוף הנכונה – התרגול הזה חיוני והוא יאפשר לכם ללמוד כיצד להתייצב בין גלים לא יציבים.

תרגול מעשי – אז אחרי שהתאזרתם בסבלנות ותרגלתם גלישה על חול יבש, הגיע הזמן לצאת לים הרטוב, ובתרגול המעשי אתם תצאו לים עם הגלשן שלכם. מטבע הדברים, תתחילו את התרגול המעשי בקרבת חוף, ותתרגלו את התיאוריה שלמדתם, עד שתלמדו להתייצב בלי ליפול.

כחלק מקורס וחוגים לגלישת ים, המדריכים יעבירו לכם הוראות בטיחות חיוניות. למרות שהחשק לצאת לים הוא עז, חשוב שתהיו קשובים להוראות הללו ותיישמו אותן במלואן.

גלישת ים למתחילים וגלישת ים למתקדמים

אם מעולם לא ניסיתם גלישת גלים, חשוב לעשות תחילה קורס גלישה למתחילים. בשיעורים הללו אתם תלמדו לגלוש על גלשן שמתאים לחובבנים – גלשנים קצרים (שורטובורד או בוגי) שמאפשרים לבצע תמרונים במהירות.

אם יש לכם ניסיון בגלישת גלים ואתם מעוניינים לפתח את היכולות שלכם, תוכלו ללמוד גלישת גלים מתקדמת אצל מדריכים מוסמכים. באופן הזה, תוכלו לגלוש במרחקים גדולים יותר מחוף הים, וליהנות מספורט ימי מרגש ומלא אדרנלין. גלישת גלים למתקדמים תאפשר לכם לעבור לגלשן גדול יותר ולהתמודד בצורה מיטבית עם גלים גדולים ורוחות חזקות.

גלישת הידרופויל (סנפירית)

גלשני הידרופויל (או גלשני סנפיר) הפכו לטרנד חם בארץ ובעולם, וזה לא מפתיע. גולשים מתארים את הגלישה עם גלשן הידרופויל כחוויה ייחודית.

גלשן הידרופויל - Time2be

 

מה זה גלשן הידרופויל?

הידרופויל הינו סנפיר מתחת למים – כנף שמחוברת לגלשן בחלק שבתוך המים.

החלק הזה נקרא גם "מטוס".

הגלשן יכול להיות גלשן גלים רגיל, לוח גלישה של סאפ או גלשן רוח.

איך זה עובד?

הגלשן נמצא בגובה מעל פני המים, כך שאין חיכוך עם המים. הגולש יכול לפתח מהירויות גבוהות בגלל שטח הפנים הקטן יחסית של הסנפיר שבתוך המים. ככל שהרוח חלשה יותר כך נעשה שימוש בכנף גדולה יותר וכאשר הרוח חזקה נשתמש בכנף קטנה.

חלקי הידרופויל

ערכת הידרופויל מורכבת מ- 5 אלמנטים עיקריים:

  • גלשן
  • מטוס – מחובר לתורן ולכנפיים
  • תורן (חרב) – החלק שמחבר את החלק התחתון של הגלשן למטוס. למתחילים מומלץ תורן קצר כדי שהגלשן לא יהיה גבוה מדי מעל המים.
  • כנפיים (קדמית ואחורית)
  • רצועות – מתחברות לחלק העליון של הגלשן. מתאים למתחילים שלומדים איך להתייצב.

יש 4 סוגי גלשנים שניתן להשתמש בהם לפויל:

  • גלשן קיט לפויל – יעלה בין 1,000-2,500 ₪
  • גלשן גלים לפויל – יעלה בין 2,000-4,500 ₪.
  • גלשן סאפ לפויל – יעלה בין 2,000-6,000 ₪.
  • גלשן רוח לפויל – יעלה בין 5,000-15,000 ₪.

יש אפשרות לקנות כל חלק בנפרד, אין חובה לקנות את כולם מאותו מקום או מאתה חברה. אבל, מומלץ לקנות את כל הערכה ביחד, או בחלקים אבל מאותה חברה, רק כדי למנוע מצב שההברגה לא מתאימה או משהו בסגנון.

ערכה מלאה יכולה לנוע בין 3,500 – 10,000 בהתאם למותג ולכמות החלקים. שלושת המותגעם המובילים בתחום הם קברינה, סטארבורד וגופויל.

מה חשוב לדעת לפני שמתחילים?

קודם כל מומלץ לעשות שיעור נסיון, כדי לראות איך אתם מרגישים.

במידה ותרצו להמשיך אח"כ לקורס, חלק ממועדוני הגלישה מציעים קורס גלישה למתחילים, של 4 מפגשים, חלק 6 מפגשים…תבדקו מול המועדון עצמו. בד"כ כל מפגש יהיה שעתיים, בחלק זה 3 שעות.
כל מועדון עם התוספות שלו – כרטיסייה, מנוי להשכרת סאפ או ציוד וכו. כדאי לבדוק מה כולל המנוי.

במרבית מועדוני הגלישה, הקבוצות הן קטנות על מנת שניתן יהיה לתת לכל משתתף את מלוא תשומת הלב ולצאת לגלישה תוך שימת לב לכל המשתתפים.

אם אתם לא מעוניינים להיות חלק מקבוצת גלישה, יש אפשרות לקחת שיעורים פרטיים אחד על אחד. השיעורים מועברים בשעות היום והאור, כך שבשעות הקיץ תוכלו לקחת שיעורים במרבית שעות היום.  המלצה – כמה שיותר מוקדם בבוקר. יש משהו נורא שקט ורגוע בשעות המוקדמות, לפני שמתחילה ההמולה עם כל הרוחצים.

בד"כ יספיקו לכם 4 שיעורים כדי להתחיל לגלוש סולו. כמובן שידע בסיסי בשחייה חובה.

בשני המקרים הללו דבר אחר הוא חשוב במיוחד – עליכם לוודא שהמדריך או המדריכה שלכם מוסמכים להעביר שיעורי גלישה. בנוסף, וודאו שהמדריכים עברו קורס עזרה ראשונה על מנת שיוכלו להתמודד עם מצבי חירום שבתקווה פשוט לא יקרו.

קורס גלישה למתחילים - Time2be.co.il

איפה אפשר ללמוד לגלוש?

למרבה השמחה, אם תמיד חלמתם לקחת שיעורי גלישת ים, אתם נמצאים במדינה הנכונה. בכל עיר שיש בה רצועת חוף, תוכלו למצוא לפחות מועדון גלישה אחד. מאילת ועד חיפה זמינים לכם מורים נפלאים במועדונים נודעים שמעבירים שיעורי גלישה מקצועיים לקבוצות וליחידים. כאמור, חשוב שתבחרו במועדון בעל שם ומוניטין חיובי, וכן מדריכים מקצועיים שיעבירו לכם שיעורים על הצד הטוב ביותר.

אם אתם לא גרים בקרבת הים, אל תוותרו על החלום שלך. ממרבית הערים ניתן להגיע לים בתוך כשעה, כך שאם יש לכם זמן פנוי – נצלו אותו לנסיעה מהנה לחוף הים ולחוג שלכם.  אגב, אתם לא חייבים לקנות גלשן, אפשר תמיד לשכור גלשן מהמועדון גלישה בחוף.

לגלוש מעבר לגלים

מעבר להנאה של גלישת גלים, השיעורים המיוחדים הללו מאפשרים לכם ליהנות מאספקטים נוספים של הספורט; גלישת גלים מהווה פעילות גופנית מעולה שמחזקת את השרירים וכן סיבולת לב-ריאה, תורמת לזרימת דם טובה יותר, ומשפרת את מצבו הכללי של הגוף.

מעבר לכך, החוגים המיוחדים הללו עוזרים ליצור קשרים עם חובבי ים אחרים, כך שתוכלו ליצור לכם קהילת גלישה קטנה משלכם. הגלישה מהווה גם צוהר לפעילויות קשורות, כמו גלישת רוח וגלישת סאפ, אז אתם לא חייבים לעצור במקום אחד. אז, אם תמצאו שאתם נהנים מגלישת גלים ורוצים לפתח את התחביב או לשנות אותו – יש בפניכם אופציות נפלאות!

גלישת ים, על כל צורותיה, מהווה פעילות גופנית נפלאה ומשחררת במיוחד, ואת המיומנות המהנה הזו ניתן לרכוש בכל גיל ובכל מקום שיש בו חוף ים. עבור אלו מכם שהתעניינו או מתעניינים בגלישה, אין כבר צורך להסס. צאו למועדון הגלישה הקרוב והירשמו לחוג שישנה את השגרה שלכם בצורה הטובה ביותר.

אם אתם מתחברים לגלישה כתחביב מעל פני הים, תוכלו לקרוא גם על צלילה כתחביב מתחת לפני הים במאמר הזה.

קבוצות פייסבוק של גלישת גלים

הקבוצה הגדולה ביותר בתחום הגלישה היא "קהילת הגולשים של ישראל" קהילת הגולשים של ישראל" שמונה למעלה מ-37,000 חברים. קהילת הגולשים של ישראל הינה קבוצה למכירה וקנייה של גלשנים וציוד גלישה חדש ויד שניה וגם קבוצה להתייעץ בה על כל הנושאים הקשורים לעולם גלישה, להעלות סרטונים נחמדים, לשתף תחזית, לשאול שאלות הקשורות לגלישה ועוד.

קבוצות נוספות לקנייה ומכירה של גלשנים הן "גלשנים יד 2 ובזול" שמונה 11,000 חברים, "פשפשוק גלשנים וציוד גלישה" עם כמעט 10,000 חברים, ו"גלשנים יד שנייה" עם 20,000 חברים.

כמו כל תחביב, גם לגלישה יש המון תתי קטגוריות – ציוד, גלשני סאפ, ביגוד, תמונות, טיולי גלישה בחו"ל ועוד. אם אתם מחפשים משהו ספציפי, תעשו חיפוש ותגלו קבוצות רבות בקטגוריה שבחרתם. כמובן שלכל מועדון סביר שתמצאו קבוצת פייסבוק משלו.

(המספרים מעודכנים נכון ליוני 2021)

דילוג לתוכן