פרסקו ואחרים - טכניקות הציור של מיכאלאנג'לו - Time2be.co.il
logo
דף הבית > בלוג > פרסקו ואחרים – טכניקות הציור של מיכאלאנג'לו

מיכלאנג'לו, אחד האמנים המפורסמים בכל הזמנים, היה ידוע בטכניקה המופתית שלו ובתשומת הלב לפרטים הקטנים בציוריו ובפסליו.

הוא נחשב לאחד מגדולי האמנים של תקופת הרנסנס, וציוריו נחשבים ליצירות האמנות האייקוניות ביותר בהיסטוריה.

אחד המרכיבים המרכזיים בטכניקת הציור של מיכלאנג'לו היה השימוש שלו בשיטת הפרסקו. פרסקו היא טכניקה בה מורחים צבע על טיח רטוב, המאפשר לפיגמנטים לחדור אל הטיח ולהפוך לחלק קבוע מהקיר.

טכניקה זו הייתה מאוד נפוצה בתקופת הרנסנס והייתה פופולרית במיוחד באיטליה.

ניתן לראות את השימוש של מיכלאנג'לו בטכניקת פרסקו בכמה מיצירותיו המפורסמות ביותר, כולל תקרת הקפלה הסיסטינית.

טכניקת ציור פרסקו – איך זה עובד?

כאמור פרסקו היא טכניקה בה מורחים צבע על טיח רטוב, המאפשר לפיגמנטים לחדור אל הטיח ולהפוך לחלק קבוע מהקיר. משמעות המילה "fresco" היא "טרי", כלומר רטוב בהקשר הזה. טכניקה זו שימשה ללכוד את טריות הפיגמנטים.

טכניקת הפרסקו כוללת מריחת טיח רטוב על קיר או משטח, ולאחר מכן צביעה על גבי הטיח הרטוב לפני שהוא מתייבש. הטיח חייב להיות רטוב בעת מריחת הצבע, שכן הפיגמנטים לא ידבקו לטיח יבש.

את הטיח מכינים בדרך כלל מתערובת של סיד, חול ומים. לאחר מריחת הטיח על הקיר, לאמן יש זמן מוגבל לעבוד לפני שהטיח מתייבש ומתקשה.

תהליך זה נקרא "fresco buon" שפירושו "פרסקו טוב", ומתייחס לציורי הקיר שבוצעו על טיח רטוב.

כדי ליצור ציור פרסקו, האמן מכין תחילה את הקיר על ידי מריחת שכבה גסה של טיח (arriccio).

לאחר מכן האמן מורח שכבה שנייה ועדינה יותר (intonaco). האינטונקו היא שכבת הטיח עליה יצייר האמן. לאחר מכן, האמן משרטט את הקומפוזיציה על האינטונקו, באמצעות פחם או עיפרון דק.

לאחר השלמת הסקיצה, האמן מתחיל לצייר, באמצעות פיגמנטים שנטחנו לאבקה דקה ועורבבו במים. את הפיגמנטים מורחים על הטיח הרטוב באמצעות מברשת או מרית.

ציור פרסקו דורש מיומנות ודיוק רבה, שכן על האמן לעבוד במהירות ובזהירות על מנת להחיל את הפיגמנטים על הטיח הרטוב לפני שהוא מתייבש.

יש למרוח את הפיגמנטים גם בשכבות דקות, שכן שכבות צבע עבות יסדקו ויתקלפו עם התייבשות הטיח.

האמן צריך גם להכיר את התכונות הכימיות של הפיגמנטים והטיח, שכן פיגמנטים מסוימים עלולים להגיב אחרת לטיח וייתכן שלא ידבקו כראוי.

בהתחשב בעובדה שלפעמים היה לוקח לצבע מסוים שבועות להגיע, היכרות עם החומרים הייתה הכרחית אחרת האמן היה מבזבז זמן יקר.

אחד היתרונות של ציור פרסקו הוא שמדובר בטכניקה עמידה מאוד.

ציורי קיר שצובעים על טיח רטוב יכולים להחזיק מעמד מאות שנים, שכן הפיגמנטים הופכים לחלק מהטיח ולא ניתן להסירם. ציורי קיר עמידים גם לשינויי לחות וטמפרטורה, מה שהופך אותם למתאימים היטב לשימוש בכנסיות ובמבני ציבור אחרים.

פרסקו היא טכניקה הדורשת מיומנות ודיוק רבה, אך כאשר היא נעשית נכון, היא יכולה ליצור כמה מיצירות האמנות היפות והנצחיות ביותר.

אם לסכם את טכניקת הפרסקו

  • פרסקו היא טכניקה עתיקה המאופיינת ביישום פיגמנטים על גבי טיח רטוב.
  • טכניקה זו מתאימה לציור בקנה מידה גדול וליצירות אמנות המיועדות להצגה בחללים ציבוריים.
  • ציורי קיר בפרסקו עמידים בפני לחות ושינויי טמפרטורה ויכולים להחזיק מעמד מאות שנים.
  • מיכלאנג'לו הוא אחד האמנים המפורסמים ביותר שהשתמשו בטכניקה זו.
פרסקו - טכניקות ציור - טיח בשלבים - Time2be

פרסקו – טכניקות ציור – טיח בשלבים – Time2be

טכניקות ציור נוספות של מיכאלאנג'לו

היבט חשוב נוסף בטכניקה של מיכלאנג'לו היה השימוש שלו בקיארוסקורו (בתרגום מילולי "כהה-בהיר" או "אור-צל"). Chiaroscuro היא שיטה ליצירת עומק וצל בציור על ידי שימוש באזורים בהירים וכהים מנוגדים.

מיכלאנג'לו היה אמן בטכניקה זו והשתמש בה כדי ליצור תחושת עומק וריאליזם בציוריו. תקרת הקפלה הסיסטינית היא דוגמה מצוינת לשימוש של מיכלאנג'לו בקיארוסקורו, כאשר הדמויות על התקרה נראות כמעט תלת מימדיות.

מיכלאנג'לו היה ידוע גם בתשומת הלב שלו לפרטים וביכולתו ליצור דמויות ריאליסטיות ודמויות מאוד. הוא חקר את גוף האדם לפרטי פרטים והצליח ללכוד את הניואנסים העדינים של תנועה והבעה בדמויותיו.

ניתן לראות זאת בפסליו המפורסמים כמו דוד והפייטה. הוא גם השתמש במיומנות זו בציור שלו, כמו הדמויות בתקרת הקפלה הסיסטינית, נראה שהן מאוד מציאותיות וחיות.

בפסלו המפורסם פייטה אי אפשר שלא להתרשם מרמת הדיוק של כל פרט ופרט.

פייטה היא שם כולל ליצירות אמנות שנושאן הוא הצגת מרים המערסלת את בנה ישו המת, לאחר שהורד מן הצלב. הפסל של מיכאלאנג'לו חצוב כולו משיש לבן ואפשר לראות אותו בכנסיית סנט פטרוס בוותיקן.

בנוסף לשימוש שלו בציור פרסקו וקיארוסקורו, מיכלאנג'לו עשה שימוש גם בטכניקות אחרות כמו ספומטו ופרספקטיבה ליניארית. ספומטו (Sfumato) היא טכניקה שבה מטשטשים את הקצוות של אובייקטים כדי ליצור תחושת עומק ותנועה.
פרספקטיבה לינארית היא שיטה ליצירת אשליה של עומק על משטח שטוח. ניתן לראות את השימוש של מיכלאנג'לו בטכניקות אלו בציוריו, כמו תקרת הקפלה הסיסטינית, שם נראה שהדמויות מגיחות מהרקע.

ליצירתו של מיכלאנג'לו הייתה ועדיין יש השפעה עמוקה על עולם האמנות והיא ממשיכה להדהים אותנו עד היום.

השימוש שלו בפרסקו, קיארוסקורו וטכניקות אחרות סייע ליצור כמה מיצירות האמנות האייקוניות ביותר בהיסטוריה. תשומת הלב שלו לפרטים והיכולת להעביר רגש ומשמעות באמצעות עבודתו הפכה אותו לאחד האמנים המפורסמים בכל הזמנים, וניתן לראות את השפעתו ביצירתם של אמנים רבים שבאו אחריו.

דילוג לתוכן